Blog

Wystawy mody, które koniecznie musicie zobaczyć w 2019 roku

Mamy już luty! To oznacza, że coraz częściej myślimy o tym, gdzie wyjechać na urlop w tym roku. Jednym z czynników, które kierują moimi wakacyjnymi wyborami, są planowane wystawy czasowe, a w szczególności ekspozycje mody. Dla tych, których też ciekawi to, co będzie działo się w muzeach w 2019 roku przedstawiam krótki przegląd najbardziej interesujących wydarzeń.

Autor: Aneta Dmochowska

Camp: Notes on Fashion

KIEDY:  od 9 maja do 8 września 2019
GDZIE: The Metropolitan Museum of Art, Nowy Jork

Od lewej: kolekcja Moschino z 1989 roku, wiosenna kolekcja Moschino z 1991, kolekcja Jeana-Charlesa de Castelbajaca z 1988. Zdjęcia autorstwa Johnny’ego Duforta. Źródło: https://www.nytimes.com/2018/10/09/arts/design/met-costume-institute-camp-2019-spring-show.html

 

O tej wystawie jest głośno od momentu, kiedy Metropolitan Museum of Art wypuściło o niej informację prasową. Nic dziwnego – od lat 70. XX wieku, gdy Diana Vreeland pojawiła się w Instytucie Kostiumu jako konsultant specjalny, ekspozycje realizowane w nowojorskim muzeum są jednymi z najważniejszych wydarzeń w świecie sztuki i kultury. Wystawa, która zostanie otwarta w maju 2019 roku, poświęcona została tematowi kampu w modzie, a jej kuratorzy (Andrew Bolton we współpracy z Karen Van Godtsenhoven) nawiązują do tytułu eseju Susan Sontag z 1964 roku. Kamp opisany przez Sontag jest estetyką, w której dowartościowana zostaje przesada i sztuczna stylizacja – to coś, co zazwyczaj określane jest kiczem lub sztuką w złym guście. Dom mody Gucci, który w swoich kolekcjach uwielbia grać z tą konwencją, jako sponsor główny idealnie wpasowuje się w temat wystawy. Na ekspozycji zaprezentowane zostanie prawie dwieście obiektów. Obok damskich i męskich ubiorów pojawią się również dzieła sztuki. Znając MET na pewno będzie się działo!

Exhibitionism: 50 Years of The Museum at FIT

KIEDY: od 8 lutego 2019 do 20 kwietnia 2019
GDZIE: Museum at Fashion Institute of Technology, Nowy Jork

Wystawa A Queer History of Fashion: From the Closet to the Catwalk z 2013 roku Źródło: http://joelsandersarchitect.com/project/f-i-t-catwalk/

Pozostając przy temacie Nowego Jorku warto pamiętać, że Muzeum przy Fashion Insitute of Technology to jedna z najważniejszych amerykańskich instytucji wystawienniczych poświęconych modzie. Zostało założone w 1969 roku jako Laboratorium Designu umożliwiające studentom bezpośredni kontakt z historycznymi i współczesnymi projektami. Przez pięćdziesiąt lat swojego istnienia muzeum zorganizowało ponad dwieście ekspozycji, a wśród nich były takie, które poruszały niezwykle istotne tematy: Fashion and Surrealism (1987), The Corset (2000) czy A Queer History of Fashion: From the Closet to the Catwalk (2013). Na planowanej wystawie pokazane zostaną nie tylko ubiory, ale również materiały związane z historią instytucji. Oprócz tej ekspozycji w Muzeum FIT w 2019 roku będzie można zobaczyć takie ekspozycje jak: Fabric in Fashion, Minimalism/Maximalism: Fashion Extremes oraz Paris, Capital of Fashion. Jeśli będziecie w Nowym Jorku koniecznie odwiedźcie to miejsce!

Dior: Designer of Dreams

KIEDY: od 2 lutego 2019 do 14 lipca
GDZIE: Victoria & Albert Museum, Londyn

Wystawa Christian Dior, couturier du rêve, która została zrealizowana w paryskim Musée des Arts Décoratifs w 2017 roku.

Ekspozycja Christian Dior, couturier du rêve, prezentowana w ubiegłym roku w paryskim Musée des Arts Décoratifs z okazji 70-lecia francuskiego domu mody, przyciągnęła tłumy zainteresowanych. Ogromna liczba eksponowanych modeli, dobrze opracowana narracja historyczna oraz baśniowa scenografia uczyniła z wystawy jedno z najciekawszych wydarzeń 2017 roku. Jeśli nie udało się Wam zobaczyć tej wystawy nie musicie się martwić – w Londynie właśnie została otwarta nowa odsłona ekspozycji. Część z prezentowanych obiektów jest inna, więc również ci, którzy byli w Paryżu, znajdą dla siebie coś interesującego. Nowym kontekstem poruszanym przez kuratorów jest powiązanie Christiana Diora z Wielką Brytanią. Głównym sponsorem wystawy jest jeden z naszych Klientów – marka Swarovski. Oczekuje się, że ta wystawa będzie podobnie wielkim sukcesem do tego, który osiągnęła ekspozycja Alexander McQueen: Savage Beauty z 2015 roku. Tylko pamiętajcie o tym, żeby wcześniej zaopatrzyć się w bilety, bo z własnego doświadczenia wiem, że gigantyczne kolejki do kas mogą wprawić w zły nastrój.

Swinging London: A Lifestyle Revolution / Terence Conran – Mary Quant

KIEDY: od 8 lutego do 2 czerwca 2019
GDZIE: Fashion and Textile Museum, Londyn

Lata 60. na Carnaby Street w Londynie Źródło: Archiwa Narodowe Wielkiej Brytanii, Wikimedia Commons

Jeśli już będziecie w Londynie, żeby zobaczyć Diora, koniecznie zajrzyjcie do Fashion and Textile Museum! W instytucji, usytuowanej niedaleko Tower Bridge, właśnie otworzyła się wystawa poświęcona ogromnym zmianom w kulturze, designie i sztuce, jakie zaszły w swingujących latach sześćdziesiątych, kiedy do głosu doszło młode pokolenie. Na ekspozycji zaprezentowane są nie tylko ubiory oraz tkaniny z okresu 1952-1977, ale również meble, ceramika czy projekty oświetlenia. Obok projektów Mary Quant – oficjalnie uznawanej za wynalazczynię spódnic i sukienek w szokującej świat wersji mini – zobaczymy też prace pozostałych przedstawicieli grupy Chelsea Set.

Introducing Mary Quant

KIEDY: od 6 kwietnia 2019 do 16 lutego 2020
GDZIE: Victoria & Albert Museum, Londyn

Witryna sklepowa Bazaar w latach 60. Zdjęcie z archiwum Mary Quant Źródło: https://www.vam.ac.uk/articles/introducing-mary-quant

Mary Quant będzie również bohaterką ekspozycji w Victoria & Albert Museum. Oprócz wystawy poświęconej Diorowi, w kwietniu zostanie otwarta monograficzna ekspozycja o brytyjskiej projektantce. Na wystawie będziemy mogli zobaczyć około dwieście obiektów – będą to nie tylko znane już publice ubiory stworzone przez Brytyjkę, ale również niewidziane wcześniej przedmioty z jej osobistych zbiorów.

Margiela, The Hermès Years

KIEDY: od 26 października 2018 do 10 marca 2019
GDZIE: Artipelag, Gustavsberg niedaleko Sztokholmu

Widok wystawy Margiela, The Hermès Years Źródło: https://artipelag.se/en/

Jeśli planujecie odwiedzić Sztokholm w przeciągu najbliższych miesięcy i macie trochę dodatkowego czasu, warto zajrzeć do centrum kultury Artipelag znajdującym się w Gustavbergu położonym niedaleko stolicy Szwecji. Artipelag to miejsce wyjątkowe, bo łączy w sobie wiele idealnych na weekend atrakcji ulokowanych nad samym brzegiem morza (chociaż, co prawda, o dostęp do morza tam nietrudno). W tym roku otwarta została tam ekspozycja poświęcona Martinowi Margieli, która prezentowana była wcześniej w antwerpskim ModeMuseum i paryskim Musée des Arts Décoratifs. Na wystawie w Artipelagu zobaczymy ubiory Margieli z linii jego własnej marki zderzone z zaprojektowanymi przez Belga kolekcjami dla francuskiego domu mody Hermès w okresie 1997-2003. Ekspozycja dostępna jest dla zwiedzających do marca, więc mamy jeszcze trochę czasu, żeby ją zobaczyć!

**********

Aneta Dmochowska, Showroom Account Executive, z wykształcenia jest historykiem sztuki i kulturoznawcą, dzięki czemu w swojej pracy sprawnie łączy praktykę ze znajomością teorii i historii mody. Swoje obserwacje na temat trendów i nowych zjawisk przekłada na wiedzę o tym, czego w danej chwili potrzebują styliści, a o wystawach mody, architekturze czy sztuce mogłaby opowiadać godzinami.

 

Pierwsze zdjęcie artykułu przedstawia Christiana Diora z modelkami w 1950 roku, Getty Images Źródło:https://www.independent.co.uk/life-style/fashion/victoria-and-albert-museum-christian-dior-exhibition-va-designer-of-dreams-a8426521.html

Galeria zdjęć

Wykorzystane kompetencje