Blog

Influencerski boom: dlaczego konsumenci ufają internetowym twórcom i jak przekuć to w sukces marki?

Rok 2018 był zdecydowanie rokiem influencerów. Upłynął pod znakiem dyskusji, czy lepiej inwestować w wielkozasięgowych blogerów, czy w mikro-konta z określonymi grupami odbiorców? Czy długofalowe działania ambasadorskie opłacają się bardziej niż pojedyncze posty sponsorowane? Czy Celebryci są jeszcze wartością dodaną do marki, czy angażując ich przepalamy budżet? Pytań było wiele, odpowiedzi jeszcze więcej, ale jedno jest pewne – influencerzy nie znikną z horyzontu nowoczesnych działań marketingowych. Dlaczego?

Autor: Kasia Piersa

Po pierwsze

blogerzy i instagramerzy wciąż cieszą się dużym zaufaniem odbiorców. Użytkownicy mediów społecznościowych są oczywiście świadomi tego, że większość prezentowanych produktów to część kontraktów, jednak mimo wszystko wierzą, że influencer nie poleci im produktu, który mu się nie podoba. Co zresztą coraz częściej jest zgodne z prawdą – influencerzy również uczą się fachu i czują, że marki, które promują, muszą pozostawać w zgodzie z ich profilem. Nikt przy zdrowych zmysłach nie postawi perfum Chanel obok „kosza rozmaitości” z supermarketu. Dlatego właśnie tak wiarygodna była lipcowa kampania marki Puma „Do you” – na lipcową imprezę udało nam się zaprosić kobiety, które identyfikowały się z przekazem i chętnie dzieliły się nim w mediach społecznościowych.

Zdjęcie: event Puma „Do You”, od lewej: Kornelia Groworek, Pani Ekscelencja, Tycjana, Ania Augustynowicz

Po drugie,

rynek jest w tej chwili tak różnorodny, że w zasadzie nie ma kategorii, w której nie udałoby się odnaleźć odpowiedniego influencera. Ludzie prowadzą najróżniejsze konta, zaczynając od mody i produktów do pielęgnacji, poprzez sport, technologię i podróże, aż po historię wszechświata, konta satyryczne, motywacyjne, blogi polityczne lub o książkach. Być może ilość obserwujących nie robi na pierwszy rzut oka wrażenia, ale masz pewność, że sito jest bardzo drobne i dany influencer angażuje grupę, która dość dokładnie pokrywa się z profilem Twojego konsumenta. Dzięki temu sukcesem okazała się wysyłka kreatywna, przygotowana przez agencję dla marki CEWE. Influencerom podróżniczym podarowano mapy świata z możliwością oznaczania miejsc, które odwiedzili. Na pewno nie każdy ucieszyłby się z takiego prezentu, jednak wycelowany do odpowiedniej grupy odbiorczej, zrobił wrażenie.

Zdjęcie: wysyłka kreatywna CEWE

Po trzecie,

influencerzy, zwłaszcza ci o mniejszych zasięgach, pozostaną Twojej marce lojalni. Pokażą ją więcej razy niż się umówiliście, bo to dla nich przywilej, że mogą wpisać w portfolio współprace z dużymi i/lub prestiżowymi brandami. Oferty nie zawsze przychodzą do nich same, a skrzynka pewnie nie zapycha się od ilości maili, więc doceniają każdą ofertę współpracy, o ile jest do nich dobrze dopasowana. W ten sposób udało się przeprowadzić kampanię świąteczną dla marki Swarovski, której zasięg dobiegł do prawie pół miliona wyświetleń przy zaangażowanych czternastu mikro-influencerkach. To fantastyczny wynik, a kampania posłużyła również jako pierwszy krok w kierunku rebrandingu marki jako dostępnej również dla młodszych klientek.

Zdjęcie: po lewej stronie Oliwia Pakosz, u góry Ina Hennig, na dole Dagmara Jarzynka

Po czwarte,

duże nazwiska, celebryci, gwiazdy i osobowości telewizyjne potrafią zrujnować niejedną kieszeń. Influencerzy mają do zaproponowania bardzo dobrej jakości kontent w stawkach, na które może sobie pozwolić w zasadzie każda firma. Albo przynajmniej może zaplanować ten wydatek na najbliższy sezon lub kwartał, w takich przedziałach zasięgowych i finansowych, jakie są dla niej dostępne. Właśnie w ten sposób wprowadzono na polski rynek markę MINISO. Budżet przeznaczony na działania influencerskie został zaplanowany w ten sposób, aby rozłożyć zasięg na wszystkie pożądane grupy docelowe.

Zdjęcie: otwarcie salonu MINISO, Małgorzata Rozenek-Majdan z zarządem


Zdjęcie: Wujaszek Liestyle na otwarciu salonu MINISO

Angażowanie influencerów naprawdę nie jest przereklamowane – o ile tylko traktowane jest na równi z innymi narzędziami marketingowymi i z podobną rozwagą planowane i wdrażane. Rynek influencerów rozwinął się do tego stopnia, że żyje zdecydowanie własnym życiem i często potrzebna jest ekspertyza specjalisty, który podpowie, na co zwrócić uwagę, obierając konkretne cele biznesowe. Warto skorzystać z opinii agencji influencer marketingu, aby pieniądze przeznaczone na kampanie na Instagramie były inwestycją, a nie jedynie pustym działaniem, nie przynoszącym żadnych korzyści.

Galeria zdjęć

Wykorzystane kompetencje